Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.
Илона Драгоева и Ленка Немцова подреждат свои творби от стъкло в Чешкия център в София. Изложбата Od Labe ще бъде открита на 18 септември, съобщават домакините на събитието.
„Това, което свързва двете художнички, е Усти над Лабе, в чийто център се извисява емблематичният за града търговски център Od Labe. Проектът ще бъде представен от кураторката Ева Мразикова, която е директор на Галерията „Емил Филла“ в Усти над Лабе и ръководител проекти във Факултета по изкуство и дизайн на Университета "Ян Евангелиста Пуркине“, разказват организаторите.
По думите на екипа Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негат
На тържествена церемония в залата на Драматично-куклен театър "Иван Димов" в Хасково бяха наградени лауреатите и техните подгласници в 49-то издание на Международния конкурс за млади цигулари "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково.
Първи места бяха определени само в две от четирите възрастови категории.
Конкурсът и едноименните музикални дни започнаха в петък. В творческата надпревара участваха 13 млади изпълнители на струнния инструмент.
В първа възрастова група победител е Елена Калинова. При по-големите първа награда заслужи Марияна Стоева. Двама са втори в трета възрастова група - Мария Панциду и Радослав Чалъков. Също две втори награди бяха връчени при най-големите - на Валерия Кравцова и Елизабет Гекова.
Отличията раздаде председателят на журито проф. Гинка Гичкова, след което прозвуча гала концерт на лауреати и носители на втори награди.
Муз
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.
Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.
Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.
„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни,
Епосът "Мегалополис", на който режисьорът Франсис Форд Копола посвещава десетилетия и сам финансира, се провали сред кинозрителите, докато получилият ласкави отзиви семеен филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
"Дивият робот", адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун, надмина очакванията и стартира с 35 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада през уикенда.
Анализаторите очакваха добро представяне за "Дивият робот", след като филмът получи възторжени отзиви от критиката. Те прогнозират, че анимационната продукция ще продължи доходоносния си път в боксофиса на Северна Америка.
Семейните филми, начело с най-големия хит на 2024 г. "Отвътре навън 2", са особено силни тази година. Дейвид А. Грос, филмов консултант, смята, че жанрът би трябв
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор
Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.
Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“.
Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двигатели на обезлесяването в Амазония, убеден е художникът. „Каргил“ вече заяви на своя уебсайт, че до 2025 г. ще премахне обезлесяването от своята верига за доставки в Бразилия, Аржентина и Уругвай.
Мундано обаче се опитва да им потърси сметка. „Уморени сме да бъдем страна, континент, където ние и природните ресурси, които имаме тук, се експлоатират. ... Трябва да регенерираме нашата планета, вместо да я унищожаваме“, каза Мундано в интервю.
През последните няколко месеца неконтролирани горски пожари, причинени от човека, опустошиха защитени зони в Амазонка, обширната савана Серадо и най-голямата тропическа влажна зона в света - Пантанал. Тези пожари разпръснаха дим над огромни пространства, задушавайки жителите на някои градове.
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково на 29 ноември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Момичетата и момчетата от школа „Алегро“ ще танцуват на сцената на театър „Иван Димов“ заедно с премиер-солиста от Софийската опера и балет Росен Канев.
Хореографията и режисурата са на създателя на балетната школа Мая Габровска. Нейна е и сценографията, а декорът и реквизитът са създадени специално за спектакъла на хасковски деца.
В него участват 62 изпълнители, които танцуват с над 135 костюма в рамките на балетното действие, разказа Мая Габровска, цитирана от общинския пресцентър.
В ролята на Дроселмайер ще танцува премиер-солистът на Софийска опера и балет Росен Канев.
Балетът по приказката
Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.
Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт.
Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.
На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.
На
Поредицата „Ново перуанско кино” представя три съвременни игрални филма от 2020 и 2022 година, съобщават организаторите от института „Сервантес“, в сътрудничество с посолството на Перу в Гърция.
По думите им целта на тази инициатива е да доближи най-актуалната перуанска филмова индустрия до българската публика.
Прожекциите ще се в пространство „Сервантес“, в София, в оригинална версия, със субтитри на български език.
„Най-добрите семейства“ (2020), с режисьор Хавиер Фуентес-Леон, на 7 ноември, е една тръпчива комедия, която описва интригите на две заможни семейства в съвременна Лима. Лентата е номинирана за най-добър филм на фестивала в Малага за 2021 г. в официалната програма.
Лузмила и Пета са две сестри, които работят к
Драматичният театър в Търговище ще гостува на сцената на театър "Българска армия" през октомври. Софийската публика ще може да гледа постановката „Страст под брястовете“ на режисьора Денислав Янев, съобщиха от ръководството на културната институция.
Сюжетът на пиесата се фокусира върху семейството на силно религиозния и деспотичен фермер Ефрем Кебът. Останал на два пъти вдовец, той запълва живота си и този на тримата си синове с непосилен труд и напрежение относно полагаемото след време наследство. Така той копае невидими пропасти между членовете на семейството, повдигат завесата от театралната трупа.
Новината за внезапната женитба на възрастния фермер с много по- младата от него и нуждаеща се от дом Абби изгонва по-големите синове на запад, като оставя най-малкият син Ибън сам да води битката за законното му право върху земята.
Трагически стр
В новото културно пространство в Свищов, наречено Хъб за идеи и култура, ще се състои седмица, посветена на фотографията. Зад проявата стоят организаторите на фестивал „Реката“ в града, като седмицата на фотографията е част от тазгодишната програма на фестивала.
До 11 август всеки ден ще има различни прояви под надслов "Фотографията отблизо".
Днес фотографът Свилен Начев, съосновател на фотографския образователен проект Street Photo Lab и член на международния фотографски колектив Full Frontal Flash, показа първата снимка в историята на фотографията, направена от френския изобретател Жозеф Ниепс през 1826 г. Той разказа какви са причините за създаването на фотографията и посочи, че за разлика от снимката, рисунката не може да бъде действителност, тя е някакъв тип интерпретация. Фотографията е нужна, за да има абсолютна достоверност. При нея образът е точно такъв,
Сушата е довела до критична ситуация в цяла Бразилия, а прогнозите сочат, че тя ще се запази в голяма част от страната поне до края на месеца, според неделния доклад на бразилския Център за предупреждение за бедствия.
Изменението на климата - причинено главно от изгарянето на изкопаеми горива като нефт, газ и въглища - води до чести и по-екстремни промени в метеорологичните модели.
По-рано тази година безпрецедентно наводнение в южния щат Рио Гранди до Сул отне живота на повече от 180 души, засегна над 2 милиона души и разруши градски общности.
Мундано, който нарича себе си „артист“, използва в стенописа кал от това наводнение, събрана от активистката група „Движение на хората, засегнати от язовири“, както и пепел от Амазонка, Атлантическата гора, Пантанал и Серадо. Той използва също така пръст, изхвърлена на сметищата в Сао Пауло, и глина, събрана от земите на коренното население на Савре Муйбу в Амазония, откъдето произхожда еко активистката Корап от стенописа.